Skoro czytają Państwo ten tekst, zakładamy że jesteście zainteresowani budową wiaty lub garażu. Poniżej znajdziecie informacje, co należy oraz w jakiej kolejności należy zrobić. Zwrócimy również Waszą uwagę na sprawy bardzo istotne przy realizacji inwestycji.

Koncepcja budowy: jest to najbardziej kluczowy element całego procesu. Zanim zaczniecie realizację dobrze przemyślcie jakie potrzeby inwestycja ma zaspakajać. Byliśmy świadkami wielokrotnie, iż p zakończeniu zadania dochodziły nowe wymagania, przez co inwestycja była modyfikowana i droższa.

Logistyka: zaplanujcie odpowiednio wcześnie zasoby oraz dograjcie wszelakie formalne aspekty. Zdarza się, iż brak pozwolenia na budowę, czy okno z niewłaściwej strony hamuje inwestycje. W tym punkcie warto zwrócić uwagę na formalno-prawne kwestie. Za pewne zastanawiacie się Państwo czy wymagane jest pozwolenie na postawienie garażu blaszanego? Dokładnie to określa

PRAWO BUDOWLANE 2015 rozdział 4:

(…) Art. 29. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
Punkt 2.
wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
Punk 4
altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;
Punkt 12
tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu; (...)

Reasumując, jeśli budujemy garaż lub wiatę , która spełnia powyższe kryteria pozwolenie na budowę nie jest wymagane. Należy jednak zgłosić inwestycję właściwemu organowi. Pełny tekst ustawy.

Realizacja: w Państwa kompetencji jest przygotowanie podłoża oraz zapewnienie możliwego dojazdu do działki. Dla naszych produktów z reguły stosuje się kilka rodzajów podłoży:
a. Wylewka,
b. Fundament,
c. Bloczki betonowe,
d. Kostka brukowa.

Pamiętajcie jednak, iż w zależności od przeznaczenia obiektu niektóre podłoża się nie sprawdzają. Kostka brukowa jest dobrym, tanim i szybkim w ułożeniu podłożem dla małych obiektów takich jak składzik, jednak zupełnie się nie sprawdza przy dużych realizacjach. Ponadto należy zwrócić uwagę, jak podłoże przy zmiennych warunkach atmosferycznych będzie się zachowywało. Dla obiektów >15 m2 najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie fundamentu lub wylewki. Po przystosowaniu podłoża wystarczy zlecić nam budowę, a my zrealizujemy Państwu projekt, szybko, solidnie za po atrakcyjnych cenach. Na wszystkie produkty udzielana jest gwarancja.